Notepad++ - Linux shell scriptW pewien piątek przygotowywałem skrypt shell’u dla Linuxa. Logowałem się do shell’a z systemu Windows XP za pomocą programu putty.

Literówki – jak sobie z nimi poradzić?

Największym kłopotem podczas pisania kodu były literówki. Wiem, że można sobie z tym poradzić kopiując nazwy zmiennych lub poleceń. Ale można sobie odrobinę pomóc, gdy ma się do dyspozycji system Windows. No w shell’u nie ma możliwości włączenia aplikacji, która by pomogła. No możliwe, że Vim by pomógł, jednak z uwagi, że nie znam Vim’a i się w nim gubię straszliwie, pomyślałem, że uruchomię Notepad++ pod Windowsem i stamtąd przeklejał kod.

Niesamowitą zaletą Notepad++ jest kolorowanie składni, ale nie to w momencie pisania skryptu mi się najbardziej przydało. Gdy zaznaczy się w tym edytorze ciąg znaków, np. kilknie dwa razy w nazwę zmiennej, wtedy Notepad++ podświetli wszystkie wystąpienia tej zmiennej w kodzie. Czyli jeśli gdzieś została popełniona literówka, wtedy kod nie zostanie zaznaczony. Proste? Banalnie proste. Dzięki temu nie miałem już później kłopotów z odnalezieniem błędów.

A co miał robić skrypt?

W zasadzie robi 🙂

Kopiuje najnowsze pliki kopii zapasowych baz danych do wybranego folderu, po czym kasuje wszystkie pliki, oprócz plików nie starszych o jeden dzień od uruchomienia skryptu.

Skrypt jest uruchamiany przez program cron.

A tutaj możesz pobrać kod skryptu (otworzy się strona mediafire,com). Może Ci się przyda 😉

Poniżej lista linków